Milostivé léto končí už 30. listopadu!

  • Rubriky příspěvkuNezařazené
  • Čas na čtení:5 minuty čtení

Přispějte, prosím, do sbírky Milostivé léto na pomoc dvěma maminkám, klientkám Letního domu, které se snaží splatit své dluhy, ale jejich finanční prostředky jim bohužel nestačí. Výtěžek sbírky bude využit pro “smazání” alespoň části dluhů dvou maminek, které aktivně spolupracují na řešení situace svých rodin s neziskovou organizací Letní dům, z.ú.

Zde jsou jejich příběhy:

Jana je máma devítiletého Toníka a dvouleté Haničky. Měla velmi nelehké dětství, podporu rodičů v podstatě nezažila. Část dětství strávila v dětském domově. Toník se jí narodil, když byla nezletilá. Neuměla se o něj postarat a neměla dostatečnou pomoc, proto jí byl odebrán. Toníka v dětském domově navštěvovala a když mohla, brala si ho k sobě na propustky. Velmi usilovala o jeho navrácení a udělala na tom opravdu mnoho práce. V srpnu se to podařilo a Toník se vrátil k mámě. Oba dva jsou velmi šťastní, ale pro oba dva je to veliká změna. Toník žije v novém prostředí, chodí do nové školy a všechno je jinak. Jana se ze dne na den ocitla naplno v roli mámy velkého kluka a není to vždycky jednoduché. Krom toho se rodina potýká s každodenními finančními starostmi.  Partner Jany Tomáš chodí na brigády, ale jeho výdělek jako pomocného dělníka je velmi nízký. Má také potíž najít práci, kde by mohl být dlouhodobě a na řádnou smlouvu. Jana je s Haničkou na mateřské, pobírá tedy rodičovský příspěvek a také dávky na bydlení. Snaží se o přivýdělek. Rozpočet rodiny je však velmi napjatý. Dluhy Jany jsou hlavně za pokuty na jízdném, když potřebovala něco vyřídit a neměla na jízdenku. Jana nemá v tíživé finanční situaci příležitost ušetřit na splacení exekucí v rámci Milostivého léta. Splacení alespoň části dluhů by velmi pomohlo k celkové stabilizaci rodiny.

Barbora je mladá maminka, která to sama ve svém životě neměla vůbec jednoduché. Prošla si ústavní výchovou i nepříliš vydařenou pěstounskou péčí. O svého syna od narození pečovala, snažila se být dobrou mámou, ale bylo to pro ni velmi náročné. Vše se zhroutilo, když ji násilnický partner vyhodil z bytu a ona se ocitla i s dítětem na ulici. Tehdy se obrátila na úřad, aby jí pomohl situaci vyřešit. To se nepovedlo a ona o syna přišla. Ten je nyní v u pěstounů a Bára se velmi snaží, aby si ho mohla co nejdříve vzít zpět k sobě. Má za sebou několik zásadních kroků ke své stabilizaci. Největší změna je v tom, že se jí konečně podařilo najít perspektivní práci u dobrého zaměstnavatele. Zároveň s prací získala i ubytování a mohla tak odejít z azylového domu. Za čas bude mít možnost požádat si o sociální byt, kde by chtěla vytvořit zázemí pro sebe a svého syna. Do té doby se bude muset vypořádat i se svojí finanční situací. Tíží ji dluhy z minulosti v podobě exekucí, které vznikly především z jízd v MHD „načerno“. Je odhodlaná řešit své dluhy, a moc by si proto přála využít Milostivého léta a zbavit se této zátěže jednou pro vždy. Čas se ovšem rychle krátí, Milostivé léto končí v listopadu. Bára je z toho zoufalá. Do práce nastoupila teprve nedávno, nyní ji čeká první výplata, ale už v tuto chvíli má na účtu blokaci od exekutora. To znamená, že dostane vyplacené pouze životní minimum. Za to si zaplatí ubytování a možná trochu jídla. Bára ví, že dokud bude mít dluhy, nebude žít klidný život. Nechce se schovávat před exekutory, bát se, kdy jí co zabaví. Se svými dluhy se chce vypořádat co nejdříve, aby se mohla začít soustředit na přípravu společného domova pro sebe a svého chlapce.  

Na tento účel lze přispět na číslo účtu Letního domu  193 123 73 69/0800 pod variabilním symbolem 202208

Pokud chcete vystavit potvrzení o daru, napište na mail info@letnidum.cz své údaje: jméno, příjmení, adresu a datum narození a uveďte částku, kterou jste přispěli. V názvu emailu uveďte Sbírka milostivé léto.